Dlaczego warto pisać dziennik
Regularna praktyka dla przyjemności i rozwoju kariery
https://pixabay.com/en/adult-blur-book-business-color-1850177/

Wystarczy robić regularnie coś tak prostego, jak zapisywanie kilku słów w dzienniku, żeby pobudzić kreatywność i wyznaczyć sobie drogę do osiągnięcia celów.

Wydaje Ci się, że prowadzenie dziennika jest zarezerwowane tylko dla młodych dziewcząt? Nic bardziej mylnego. Zobacz, jak pisanie może wpłynąć na rozwój twojej kariery.


Poniższy artykuł podpowie ci:

 1. Jak zacząć pisać dziennik
 2. Czemu pisanie dziennika jest pozytywnym doświadczeniem i jak może ci pomóc w rozwoju kariery
 3. Czym jest dziennik kariery

Regularna praktyka pisania dziennika sprawia, że masz poczucie większej kontroli nad tym, co dzieje się w twoim życiu. Wystarczy notes i długopis – zapisz swoje plany, rozwiń listę rzeczy do zrobienia, zanotuj wydarzenia dnia i lekcje, jakie Ci on przyniósł.

Zobaczysz, że w krótkim czasie dziennik stanie się Twoją skarbnicą wiedzy i pomysłów. A także miejscem, w którym możesz uwalniać frustracje, nie wyżywając się na kolegach z pracy i rodzinie.


Pierwsze kroki w pisaniu dziennika.

Weź zeszyt i długopis. Zacznij pisać.

I to właściwie tyle. Nie potrzebujesz niczego innego. Może tylko wytrwałości. Pisanie powinno stać się stałym elementem każdego dnia, dlatego przeznacz na nie czas w swoim kalendarzu. Najlepiej rano – zapisz swoje myśli i plany zaraz po przebudzeniu. To o wiele lepsze, produktywniejsze i mniej stresujące niż sprawdzanie maila i Facebooka zanim jeszcze wyjdziesz z łóżka. Poza tym, daje Ci poczucie, że to ty kontrolujesz, w jaki sposób spędzisz pierwsze momenty po otwarciu oczu.

Unikaj pisania na komputerze – pozwoli ci to skupić się na twoich myślach, a nie na reklamach, mailach i Twitterze.


Spisywanie pomysłów.

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego dziennikarze w filmach zawsze noszą ze sobą notesy, a serialowi policjanci i lekarze korzystają z dyktafonów?

Pochłaniamy tysiące informacji w ciągu dnia i możemy tylko pomarzyć o zapamiętaniu ich. To tak jak ze snami – pamiętamy je tylko przez kilka minut po przebudzeniu. Dziennik jest twoją skrytką na pomysły. I to nie tylko takie, które wpadną Ci do głowy nagle – gdy siedzisz w autobusie albo ćwiczysz na siłowni.

Zapisuj, co wydarzyło się danego dnia w pracy, czego się nauczyłeś. Które z twoich działań spodobało się szefowi, a za co zostałeś skrytykowany. Pomoże ci to spojrzeć obiektywnie na wydarzenia dnia. Przemyślisz je, wyciągniesz wnioski na przyszłość i poprawisz efektywność w pracy.


Co będę robił za pięć lat.

Każdy z nas ma cele i plany na przyszłość. Ale w natłoku zadań i obowiązków często o nich zapominamy. I tu dziennik przychodzi nam z pomocą. Przypominaj sam sobie regularnie o tym, co chcesz osiągnąć.

Wpisuj swoje przemyślenia o tym, jakie kroki zrobiłeś w kierunku spełnienia marzeń. Co jeszcze możesz zrobić, jakie widzisz możliwości i szanse dla siebie. Jakie działania podjąć w pracy i poza nią. Zanim się obejrzysz, dziennik stanie się narzędziem planowania rozwoju kariery.


Pozbądź się frustracji.

Każdy z nas ma czasem taki dzień – z rana spóźnienie, w biurze czeka na ciebie szef ze słowami krytyki, koledzy cały dzień rzucają ci kłody pod nogi, a na dodatek jeszcze ciągłe skargi ze strony niezadowolonych klientów.

Zamiast wchodzić w konflikty i wyżywać się na współpracownikach, zapisz wszystkie swoje bolączki w dzienniku. Wyrzucisz z siebie frustrację zgromadzoną w ciągu całego dnia, poczujesz się lepiej, a może nawet uda ci się spojrzeć na różne sytuacje z dystansu i wyciągnąć z nich wnioski.


Pisanie pobudza kreatywność.

Zapisuj pomysły, nawet jeśli wydają ci się banalne lub niemądre. Może później je rozwiniesz, może okażą się rewolucyjne.

Jeśli w pracy zajmujesz się pisaniem, zabawą słowem – nie ma dla ciebie lepszej praktyki niż regularne wpisy w dzienniku. Znajdziesz swój głos, rozwiniesz warsztat pisarski i wyrobisz w sobie dobre nawyki – wytrwałość, motywację, systematyczność.


Czym jest dziennik kariery i dlaczego warto go prowadzić.

Jeśli kiedykolwiek szukałeś pracy wiesz, że rekruterzy oczekują od ciebie wielu szczegółowych informacji o osiągnięciach. CV ma być pełne dowodów na to, że działasz efektywnie. Ale czy rzeczywiście pamiętasz wszystkie swoje projekty, zwycięstwa i pozytywnie zakończone działania?

Dziennik kariery pozwoli ci zapamiętać, jakie umiejętności już posiadasz, jakie zdobywasz w pracy, co udało ci się osiągnąć i z jakimi efektami.  Co powinienieś zapisywać?

 1. Nagrody
 2. Wyróżnienia
 3. Ukończone kursy
 4. Projekty, w których wziąłeś udział, wraz z wynikami
 5. Porady od mentorów
 6. Porady, których udzieliłeś jako mentor
 7. Obowiązki
 8. Osiągnięcia (i związane z nimi pochwały)

Spraw, aby dziennik stał się twoim kompendium wiedzy, do którego będziesz mógł sięgnąć zawsze, gdy będziesz planował kolejny krok w rozwoju kariery. Jest to też zapis twojego doświadczenia. Gdy na swojej drodze natkniesz się na problem nie do rozwiązania – zapiski pomogą ci znaleźć odpowiedź. Tylko kilka minut dziennie, a korzyści – nieocenione!