Marketing spersonalizowany
Dotrzyj do właściwego klienta
https://pixabay.com/pl/marketingu-cyfrowego-1792474/

Wyobraź sobie, że jesteś w sklepie. Szukasz czajnika. Tymczasem co minutę podchodzi do ciebie sprzedawca i prezentuje kolejno: skarpetki, paski, łyżki, talerze i grzejniki. Czujesz, że tracisz czas i wychodzisz. Znajdziesz czajnik w innym sklepie, w którym nie będą Ci zawracali głowy niepotrzebnymi rzeczami.

Podobnie czują się klienci aktywni w Internecie. Oferta, która do nich dociera jest przeogromna i zróżnicowana, większość wiadomości trafia do spamu. A oni chcą czuć, że traktowani są jak indywidualne jednostki i z łatwością znajdują to, czego szukają. Chcą, żeby ktoś ich słuchał, znał i zgadywał ich potrzeby. Dlatego tak ważne jest personalizowanie działań marketingowych.


Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawić, by twój klient poczuł się jak ktoś wyjątkowy, czytaj dalej.

 1. Jak personalizować marketing
 2. Jakie są najlepsze praktyki w marketingu spersonalizowanym

Personalizowanie działań marketingowych nie musi być skomplikowane. Klient sam zostawia po sobie ślad w Internecie, nawet o tym nie myśląc. Wystarczą informacje, jakie zdobędziesz na podstawie jego wizyty w sklepie i pomysł na to, jak zadbać o odbiorcę.


Spersonalizowany remarketing

Dopasuj treści na stronie do indywidualnego klienta. Dzięki temu gość odwiedzający twoją stronę, od razu zauważy produkty, którymi się interesuje lub interesował w przeszłości. Możliwości są nieograniczone. Na podstawie zebranych danych możesz:

 1. dotrzeć z odpowiednimi reklamami na stronie do właściwych osób
 2. prezentować produkty dostosowane do ostatnich zakupów
 3. przypominać o promocjach i kończących się umowach
 4. wyświetlać kupony rabatowe i informacje o programach lojalnościowych

Ważne są też rekomendacje. Królami marketingu spersonalizowanego są firmy takie, jak Amazon, czy Netflix, które na podstawie zarejestrowanych preferencji użytkownika proponują zakup produktów, usług i sugerują obejrzenie filmów, które mogą im się spodobać.

Pamiętaj o dostosowaniu oferty do cyklu życia i podróży klienta. Mówimy tu o rzeczach tak oczywistych jak dopasowanie produktu do pory roku (np. odzieży), ale również na przykład prezentacji kolejnego tomu poprzednio zakupionej książki.

Twoja strona musi zapamiętać schemat zakupów klientów i sama podsunąć kolejny krok do zrobienia w zakupowej przygodzie.

Wykorzystaj bazy danych i automatyzowane procesy marketingowe. Zbierz jak najwięcej informacji. Stwórz formularz rejestracyjny – niech stanie się częścią procesu zakupowego na stronie. Przyglądaj się głosowaniom i konkursom, które publikujesz w mediach społecznościowych – to też powie Ci wiele o zainteresowaniach i preferencjach klientów. Podziel odbiorców na segmenty. Możesz to zrobić na podstawie zainteresowań, czy danych demograficznych, np. według płci lub wieku.

Wybierz zdjęcia i oferty odpowiednie dla danej grupy. Jeśli klient podał adres, zasugeruj mu, gdzie w okolicy się sklepy, w których może nabyć twoje produkty Jeśli regularnie dokonuje zakupów na twojej stronie, przedstaw mu program lojalnościowy lub zaproponuj zniżkę. Dostosuj reklamy pop-up. Przypomnij, co ostatnio kupił, i jaki produkt pozostał w jego koszyku, nieopłacony.

Rada: Nie staraj się za wszelką cenę udowodnić, że wiesz o kliencie wszystko. Unikaj efektu Big Brothera.


Spersonalizowany email marketing

Jeśli poruszasz się po Internecie, wiesz że firmy bombardują cię codziennie ogromną ilością nowości i ofert. Przebicie się przez ocean reklam jest frustrujące. Twoim zadaniem jest dopasować właściwą propozycję do potrzeb odbiorcy i zmniejszyć poczucie zagubienia. Personalizowane maile dadzą ci szansę na poprawienie jakości doświadczenia użytkownika.

Bazuj na stworzonych segmentach odbiorców, dopasuj treści do adresatów. Pamiętaj o stworzonych wcześniej formularzach rejestracyjnych i wykorzystaj zawarte w nich informacje. Zawsze używaj imienia osoby, która otrzyma maila, i podpisuj się swoim własnym. W ten sposób stworzysz poczucie więzi i bliskości pomiędzy twoją firmą i klientem.

Wykorzystaj maile w celach remarketingowych – przypominaj o okazjach zakupowych, zniżkach, nowościach. Spraw, żeby odbiorca poczuł, że się nim opiekujesz i dbasz o jego potrzeby.

Oczywiście dziś już nie musisz martwić się o tworzenie tysięcy indywidualnych wiadomości ręcznie – pomogą ci w tym automatyczne programy marketingowe, typu Mailchimp.


Social Media Marketing

Jak nie stracić zainteresowania klientów? W dzisiejszych czasach prawie każdy ma swoje kanały w mediach społecznościowych – twórz więc treści na Facebooka, Twittera i Instragrama, ale dopasowane do różnych grup docelowych i ich zainteresowań. Planuj kampanie, które będą docierać do konkretnych segmentów odbiorców.

Z pomocą przyjdzie ci video. Format, który wciąż zyskuje na popularności, też pozwala na personalizację. Wystarczy, że w materiale pojawi się imię lub zdjęcie osoby, do której go adresujesz. Taki film odbiorca może potem opublikować w swojej sieci. Przykład daje Facebook, który tworzy animowane filmiki o relacji z przyjaciółmi w sieci społecznościowej, czy specjalne spersonalizowane życzenia urodzinowe. Ucz się od najlepszych!


Ale jak to wszystko zrobić?

Żeby dotrzeć do indywidualnych istniejących albo potencjalnych klientów, potrzebujesz odpowiedniej technologii. Z pomocą przychodzą ci Platformy Zarządzania Danymi (DMP) – scentralizowane systemy, które zbierają informacje o odbiorcach z różnych źródeł (np. Adobe Systems, Marketing Cloud, Oracle, BlueKai, Sitecore).

Z kolei Platformy do Zarządzania Relacjami z Klientem (CRM) pozwalają firmom na analizę interakcji z odbiorcami w różnych kanałach – od maila, przez stronę, po social media. Narzędzia te wspierają monitorowanie kampanii marketingowych i podejmowanie decyzji, które prowadzą do zwiększenia sprzedaży.

Wypróbuj te aplikacje: Salesforce.com, Microsoft Dynamics CRM, NetSuite

Źródła:

 1. https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-spersonalizowana-oferta-poznaj-swojego-klienta
 2. https://conversionxl.com/blog/personalized-marketing/
 3. https://www.sana-commerce.com/gb/blog-gb/personalized-email-marketing-secret-incredible-sales/
 4. https://www.emarsys.com/en/resources/blog/what-is-personalized-marketing/
 5. https://marketeer.kapost.com/personalize-content-with-marketing-automation/