Prostownik, nazywany inaczej ładowarką do akumulatorów
Praktyczne narzędzie, mogące znacznie ułatwić nasze życie
https://unsplash.com/photos/7CTBoI3BhzI

Nie oszukujmy się, zimy w Polsce każdego są coraz sroższe, a przecież niskie temperatury nie są jedyną przyczyną awarii. Współczesne samochody pełne są elektroniki, które dodatkowo przyspieszają proces rozładowania akumulatora.

Warto więc zawsze być przygotowanym do zmierzenia się z owym problemem. Jednak jaki prostownik jest najlepszy i najbardziej funkcjonalny? Samemu ciężko jest zdecydować, dlatego przygotowaliśmy dla Was ranking.


Czego dowiesz się z tego wpisu?

  1. Jakie są najlepsze prostowniki na rynku?
  2. Czym wyróżniają się najlepsze prostowniki?
  3. Jaki producent prostowników jest najczęściej używany przez kierowców?

Rynek prostowników jest pełen różnorakich produktów, różniących się przede wszystkim ceną, jakością wykonania, okresem gwarancji i dostosowaniem do poszczególnych typów akumulatorów. Kupując prostownik, warto zwracać także uwagę na dodatkowe funkcje i udogodnienia.

Wiodącym producentem na rynku jest obecnie firma CTEK, której prostowniki wyróżniają się właściwościami, jakie do tej pory stosowane były jedynie w wysoce profesjonalnych sprzętach, a które nie tylko ułatwiają kontrolę nad ładowaniem, lecz także zabezpieczają wrażliwą elektronikę pojazdu.


CTEK MXS 5.0

Najpopularniejszy i najbardziej uniwersalny model od szwedzkiej firmy CTEK. Przeznaczony jest do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych, AGM i żelowych o pojemności od 1.2Ah do 110Ah. Może ładować z maksymalnym prądem równym 5A. Posiada cztery programy ładowania, umożliwiające idealne dopasowanie do własnych potrzeb.

Posiada zaawansowane funkcje, takie jak diagnoza akumulatora, regeneracja umożliwiająca odnowę po całkowitym rozładowaniu, ładowanie podtrzymujące oraz tryb optymalnego ładowania w niskich temperaturach. Została wyposażona w wyświetlacz pokazujący instrukcje do procedury ładowania.

CTEK MXS 5.0 jest całkowicie automatyczny. Odznacza się 8-etapowym trybem pracy i zabezpiecza samochodowe podzespoły elektroniczne przed ochroną przeciwzwarciową, odwrotną biegunowością i iskrzeniem. Ponadto wyróżnia się długą, 5-letnią gwarancją.


CTEK Lithium XS

Zaawansowany model sterowany mikroprocesorem, przeznaczony do ładowania i konserwacji akumulatorów litowo-jonowych. Prostownik ten maksymalnie zwiększa trwałość i wydajność akumulatora i odznacza się elastycznością. Z jego pomocą można ładować akumulatory od 5Ah do 60 Ah.

Jest bardzo prosty w obsłudze, a ładowanie rozpoczyna automatycznie, tuż po podłączeniu. Automatycznie ustawia wszystkie zainstalowane elementy elektroniczne o niskim napięciu, bez potrzeby odłączania akumulatora od samochodu.

Model posiada 8 etapów ładowania. Jest bryzgoszczelny, pyłoszczelny i beziskrowy. Chroni elementy elektroniczne i zabezpiecza się przed odwrotną biegunowością i zwarciem. Ładowarka CTEK Lithium XS jest w pełni automatyczna i nie wymaga natychmiastowego odłączenia po zakończeniu pracy.


CTEK MXS 10

Prostownik do akumulatorów kwasowo-ołowiowych, żelowych i AGM o pojemności od 20Ah do 200Ah. Jego napięcie ładowania wynosi 12V, a prąd ładowania 10A.

Model ten jest wszechstronnym rozwiązaniem do ładowania akumulatorów. Dysponując funkcją diagnozy, regeneracji czy ładowania podtrzymującego, doskonale radzi sobie z akumulatorami AGM o wysokich wymaganiach. Posiada wyświetlacz z instrukcjami procedury ładowania. Jest w pełni automatyczny i dysponuje 8 etapami ładowania.

CTEK MX 10 posiada klasę IP 65, która zaświadcza jej odporność na wodę i pył. Ponadto zabezpiecza elektroniczne podzespoły samochodowe przed zwarciami, iskrzeniem i odwrotną biegunowością. Producent przewiduje dla modelu 2-letnią gwarancję.


CTEX MXS 7.0

Ładowarka impulsowa o szerokim zastosowaniu, wyposażona w wiele praktycznych, dodatkowych funkcji. Pasuje do akumulatorów każdego typu: kwasowo-ołowiowych, żelowych i AGM o pojemności 14Ah do 150Ah. Może osiągnąć maksymalny prąd ładowania, równy 7 amperów. Ładowanie odbywa się ze standardowym w całej Europie napięciem 12V.

Producent udziela na CTEK MXS 7.0 pięcioletnią gwarancję, poświadczając tym samym o wysokiej jakości komponentów i gwarantując bezawaryjną pracę przez długi czas. Ładowarka wykorzystuje najnowszą technologię, jaka do tej pory stosowana była jedynie w profesjonalnych produktach. Zapewnia szerokie rozwiązanie ładowania, aby sprostać nawet akumulatorom o wysokich wymogach.

Model umożliwia diagnozę akumulatora oraz posiada sygnalizację informującą o otrzymaniu i utrzymaniu ładunku. Posiada także funkcję regeneracyjną dla całkowicie rozładowanych akumulatorów, możliwość ładowania podtrzymującego i tryb optymalnego ładowania w niskich temperaturach. Specjalny wyświetlacz ułatwia korzystanie, dzięki wyświetlanym na nim instrukcjom. Ładowarka dysponuje 8 etapami ładowania, a ponadto jest odporna na wodę i pył. Zabezpiecza także elektroniczne podzespoły przed iskrzeniem, zwarciami i odwrotną biegunowością.


CTEK MXT 4.0

Ładowarka impulsowa, zalecana do wszystkich rodzajów akumulatorów kwasowo-ołowiowych, włącznie z elektrolitowymi i bezobsługowymi, a także akumulatorów żelowych, wapniowo-wapniowych i AGM o pojemności od 8Ah do 100Ah. Jej napięcie podczas ładowania wynosi 24V, a maksymalny prąd ładowania wynosi 4A.

Jest idealna do specjalnych samochodów, których akumulatory są mocno eksploatowane. Jej rozległe funkcje pozwalają rozwiązać sporą ilość problemów, jakie spotykają akumulatory. Oprócz funkcji diagnostyki, przywrócenia do stanu używalności, możliwości ładowania konserwacyjnego, posiada także czujnik temperatury dla optymalnego ładowania, bez względu na warunki pogodowe. Wyróżnia ją także tryb zasilania, rozłączający akumulator od pojazdu, z zachowaniem ważnych ustawień.

CTEK MXT 4.0 jest w pełni zautomatyzowana i dysponuje 8 stopniami ładowania. Dzięki klasyfikacji IP44 można używać jej w przestrzeni, z dala od dachu i pomieszczeń. Prostownik chroni układy elektryczne przed iskrami, zwarciami i odwróconą biegunowością. Produkt został objęty przez producenta gwarancją równą 2 lata.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli prostowników, od rozmaitych producentów, jednak te produkowane przez szwedzką firmę CTEK uchodzą za sprawdzone i najlepsze, o czym poświadcza wielu kierowców w całej Europie. Jeśli chcesz wybrać idealny prostownik, według swoich potrzeb, zajrzyj na Nocar. Dowiedz się także więcej o naszym wyborze numer 1 oraz sprawdź, jakie mogą być przyczyny rozładowań akumulatora.